BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vyriausybės kancleris: turime užtikrinti pilietinę rinkimų teisę visiems

Data

2018 12 14

Įvertinimas
0
photo-1469573054742-64da3f2527fc (002).jpg

Rengiantis 2019 metais vyksiantiems rinkimams, Vyriausybėje aptarti balsavimo patalpų ir aplink jas esančios infrastruktūros pritaikymo neįgaliems rinkėjams klausimai. Pasitarime dalyvavo Vyriausiosios rinkimų komisijos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Neįgaliųjų reikalų departamento, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Vyriausybės kanceliarijos atstovai.        
 „Vyriausybė dar 2017 metų pabaigoje pateikė Seimui atitinkamų rinkimų įstatymų pakeitimų projektus.  Būtina užtikrinti neįgaliems asmenims pilietinę rinkimų teisę, nustatyti aiškias pareigas savivaldybėms,  kad šalies rinkimų apylinkėse ilgainiui visos patalpos būtų pritaikytos neįgaliesiems - “,- sakė Vyriausybės kancleris A. Stončaitis. 

Įstatymų pakeitimų projektuose numatyta, kad savivaldybės turės per 20 dienų nuo rinkimų paskelbimo įvertinti balsavimo patalpų tinkamumą neįgaliųjų ir senyvo amžiaus rinkėjų poreikiams, jei palapos bus netinkamos, savivaldybė privalės jas pritaikyti arba išnuomoti kitas. Šia tvarką prižiūrės rinkimų komisijos kartu su savivaldybėmis,   nevyriausybinėmis organizacijomis.

Vyriausioji rinkimų komisija, Lietuvos savivaldybių asociacija ir Lietuvos neįgaliųjų forumas pasirašė memorandumą, sutarta per 2019 m. rinkimus neįgaliesiems pritaikyti ne mažiau kaip 50 procentų  rinkimų apylinkių balsavimo patalpų. Per 2016 metų rinkimus tik 35 proc. balsavimo patalpų buvo pritaikyta žmonėms su negalia.
Siekiant užtikrinti neįgaliesiems teisę ir galimybę balsuoti bei dalyvauti 2019 m. rinkimuose, sutarta suvienyti visų institucijų, neįgaliuosius atstovaujančių organizacijų pastangas raginant savivaldybes neapsiriboti 50 proc. visų rinkimų apylinkių balsavimo patalpų pritaikymu. Atkreiptas dėmesys, kad į tinkamų neįgaliesiems balsavimo patalpų parinkimą, jų pritaikymo vertinimą būtina paraginti aktyviau  įsitraukti ir nevyriausybines organizacijas, neįgaliųjų reikalų komisijas prie savivaldybių tarybų.  
Pasak Vyriausybės kanclerio A.Stončaičio, tik bendromis pastangomis galime užtikrinti, kad neįgalieji jau kitais metais vyksiančiuose rinkimuose turėtų galimybę nevaržomai išreikšti savo valią.