BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vyriausybės kancleris A. Mačiulis: turime kurti partnerystę

Data

2015 09 23

Įvertinimas
0
_MG_7918.jpg

Atkurtai Lietuvos valstybei – 25 metai, tiek pat formavosi ir jos viešasis valdymas bei valstybės tarnyba. Kurioje vietoje šiose srityse dabar esame? Pateikiame trumpą Vyriausybės kanclerio Almino Mačiulio komentarą šiais svarbiais valstybei klausimais, kuriais trečiadienį diskutuojama ir Mykolo Romerio universitete surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Valstybės tarnyba ir viešasis valdymas Lietuvoje bei centrinėje Europoje: raida, patirtis ir geroji praktika“, skiriamoje Lietuvos Nepriklausomybės 25-mečiui paminėti.

Reikia keisti požiūrį į visuomenės dalyvavimą valdyme

Per kelis praėjusius dešimtmečius tiek valstybės tarnyba, tiek viešasis valdymas Lietuvoje  išgyveno daug pokyčių. Šiandien viešojo sektoriaus institucijos, kaip ir verslo įmonės, gyvena besikeičiančioje aplinkoje. Globalios krizės, neigiami demografiniai pokyčiai, ribotas ekonomikos augimas, menkas pasitikėjimas institucijomis ir valstybės tarnautojais, didėjantys visuomenės reikalavimai verčia esminių veiksmų imtis nedelsiant.
Šių metų pavasarį Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos atliktos viešojo valdymo peržiūros metu buvo nustatyta, kad vienas iš pagrindinių iššūkių Lietuvai yra požiūrio į visuomenės dalyvavimą valdyme pokytis, kai nuo formalaus siekio atitikti teisės aktų reikalavimus ir procedūras pereinama prie realios visuomenės įsitraukimo ir dalyvavimo valdymo procesuose naudos. Todėl visuomenės galimybių dalyvauti viešajame valdyme didinimas tampa svarbia reformų kryptimi, siekiant atviro viešojo valdymo.
Dėl sparčios technologijų plėtros verslas ir piliečiai nori žinoti daugiau ir bendrauti kitaip. Jie siekia dirbti drauge – tiek priimant sprendimus, tiek ir teikiant paslaugas. Valdžios atvirumas ir gebėjimas kurti partnerystę tampa pagrindine veiksmingo valdymo sąlyga.

Valstybės tarnybai reikia motyvuotų ir kompetentingų žmonių

Tačiau užduotis būti atviriems, gebėti kurti partnerystes nėra paprasta – tam reikalingas naujas požiūris, pažangą skatinantys valdymo sprendimai ir aukštesnė kompetencija. Turi keistis valdymo kultūra. Reikia kurti terpę, kurioje vyrautų skaidrumo, aiškumo, pasitikėjimo, rezultatyvumo, kokybės principai. Valstybės tarnybai reikia motyvuotų ir kompetentingų žmonių, gebančių pasinaudoti technologijų, mokslo, kitų šalių patirties teikiamomis galimybėmis. Nuoširdžiai tikiuosi, kad Vyriausybės iniciatyva parengtas ir Seimui pateiktas naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas šį rudenį taps konstruktyvių diskusijų objektu. Svarbu, kad naujos redakcijos įstatyme daugiau dėmesio skiriama vadovams – jų atrankai, karjerai, skatinimui, vadybos ir lyderystės kompetencijoms. Tobulindami šias kompetencijas, galėsime siekti strategiškai pajėgios valdžios.
Kitas svarbus šio įstatymo projekto akcentas – kompetencijų modelio diegimas. Reikšminga tai, kad numatyta žmogiškųjų išteklių valdymo priemonė pagrįsta ne tik profesine tarnautojų kompetencija, bet ir etinėmis, moralinėmis, vertybinėmis savybėmis – visa tai ir turėtų atvesti valstybę į siekiamą tikslą. Norisi tikėti, kad naujasis Valstybės tarnybos įstatymas taps kokybiškai naujos valstybės tarnybos pradžia.

Visada naudinga palyginti, pasidalinti ir išmokti

Šiandieninėje konferencijoje numatyta daug įdomių pranešimų – tiek Lietuvos pranešėjų, tiek svečių iš Vengrijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Kroatijos, Slovėnijos ir Slovakijos, sutikusių pasidalyti savo patirtimi. Išklausę daugybę įdomių pranešimų, mūsų mokslo atstovai ir praktikai galės įvertinti ir palyginti, kaip sekasi Lietuvai ir kitoms Europos šalims viešojo valdymo bei valstybės tarnybos srityse, kokios yra gerosios patirtys ir išmoktos pamokos.
Kviečiu visus pasisemti įkvėpimo ir idėjų ir su naujomis mintimis kibti į darbus – nes Lietuvos, kaip ir kiekvienos kitos Europos šalies, ateitis ir sėkmė priklauso nuo kiekvieno iš mūsų, kiekvieno piliečio, pastangų.