BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vyriausybės kanclerė: valstybės duomenų transformacija pasieks ir savivaldybes

Data

2023 06 09

Įvertinimas
0
AdobeStock_479991946.jpg

Gyvename informacijos amžiuje, kai duomenys tampa vis vertingesniu ištekliu sprendžiant įvairias problemas. Lietuvos savivaldybėms atsiveria naujos galimybės tapti valstybės duomenų transformacijos dalimi ir naudoti valstybės duomenų ežero išteklius. „Šis naujas žingsnis paskatins savivaldybes įvairiose srityse pritaikyti valstybės turimus duomenis ir panaudoti juos priimant vietos gyventojams aktualius sprendimus“, – teigė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė Vyriausybės kanceliarijos ir Valstybės duomenų agentūros organizuotame pristatyme savivaldybėms.

Šių metų sausio 1 d. įsigaliojo naujasis Lietuvos Respublikos oficialiosios statistikos ir valstybės duomenų valdysenos įstatymas, kuriuo buvo įtvirtintas naujas požiūris į valstybės duomenų valdymą ir jų tvarkymo reguliavimą. Vienas esminių pokyčių – valstybės duomenis dabar galima naudoti ir valdysenos tikslais, tai reiškia, kad siekiant įgyvendinti savo funkcijas, valstybinės ir savivaldybių institucijos, gali prieiti prie valstybės duomenų.

„Duomenys yra šiuolaikinis sprendimų priėmimo pagrindas. Jie suteikia savivaldybėms objektyvią ir tikslią informaciją, leidžiančią įvertinti situaciją, identifikuoti problemas ir įgyvendinti veiksmingas priemones. Matome, kad savivaldoje kyla labai daug praktinių švietimo, sveikatos, socialinės apsaugos ir kitų klausimų, tačiau kartais trūksta įrankių, kurie leistų šiuos klausimus išsamiau gvildenti. Džiugu, kad nuo šių metų pradžios faktiškai prasidėjusi valstybės duomenų transformacija ir pasiekusi nacionalines institucijas, dabar pasieks ir vietos savivaldą. Tokiu būdu galėsime sustiprinti visą viešąjį sektorių“, – sveikindama renginio dalyvius sakė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.

Didėjant informacinių sistemų ir registrų, iš kurių duomenys patenka į valstybės duomenų ežerą, skaičiui, savivaldybės galės pasinaudoti įvairiais duomenimis, siekdamos efektyviai spręsti savo gyventojams ir verslui aktualias problemas. Tai leis identifikuoti ir spręsti opias situacijas bei pasirinkti tikslines priemones, kartu stebėti priimtų sprendimų ar įdiegtų priemonių veiksmingumą.

Artimiausiu metu planuojama suteikti savivaldybėms prieigą prie interaktyvių tematinių švieslenčių Valstybės duomenų valdysenos informacinėje sistemoje. Pirmiausia šios prieigos bus suteiktos su švietimu susijusių duomenų atžvilgiu. Tai leis savivaldybėms stebėti ir lyginti mokyklas savivaldybės viduje bei su Lietuvos ir regiono situacija, atsižvelgiant į įvairius kriterijus, tokius kaip mokinių pamokų lankomumas, pasiekimai ir jų skaičius. Be to, bus sukurti įrankiai, padėsiantys savivaldybėms planuoti ateities mokyklų ir klasių poreikį, remiantis būsimų pirmokų regioniniu išsidėstymu savivaldybėje.

Taip pat ateityje numatyta sukurti tematines interaktyvias švieslentes, skirtas ekonomikos, vidinės migracijos, demografijos, statybų ir asmenų su negalia ir specialiaisiais poreikiais temoms. Tai padės dar geriau suprasti ir analizuoti šias sritis bei priimti pagrįstus sprendimus.

Be to, savivaldybės turės galimybę naudoti savo analitinius pajėgumus, kad spręstų jiems aktualias ir unikalias problemas. Savivaldybėms bus suteiktos prieigos prie anonimizuotų duomenų rinkinių, sukurtų ir apjungtų konkrečiai problemai spręsti, o savivaldybių darbuotojai patys galės atlikti jiems reikiamas analizes.

Tikimasi, kad visos šios priemonės, tiek nacionaliniame, tiek ir savivaldos lygyje paskatins viešąjį sektorių greičiau ir geriau patenkinti gyventojų lūkesčius bei operatyviau reaguoti į iškilusius naujus iššūkius.