BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Vyriausybės diegiamo projektinio valdymo sėkmės rezultatas – aukšta šalies vieta „Doing Business“ reitinge

Data

2019 11 13

Įvertinimas
1
Lukas .jpg

Du trečdaliai projektų yra sėkmingi, jeigu jiems taikomas projektinis valdymas, o šis įgyvendintojų suprantamas kaip investicijų valdymas. Vienas iš sėkmingų projektinio valdymo pavydžių – aukštas Lietuvos pasiekimas „Doing Business“ pasauliniame reitinge. Prie šio projekto Ekonomikos ir inovacijų ministerija intensyviai dirbo kartu su keliolika kitų institucijų. Apie projektinio valdymo svarbą, naudą ir ateities ambicijas diskutuota antradienį vykusiame projektų valdymo forume „Atvira Vyriausybė ir projektų valdymas: tvarios plėtros link“.

Šis Vyriausybės kanceliarijos ir Lietuvos verslo paramos agentūros renginys skirtas Tarptautinei projektų valdymo dienai ir Vyriausybės 101-ajai sukakčiai paminėti.

Renginį pradėjęs Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis konstatavo, kad nors projektinis valdymas vis dar nelengvai skinasi kelią į įstaigas ir institucijas, tačiau pamažu judama tikslo link ir alternatyvų jam nėra.

„Mes siekiame įdiegti projektinį valdymą visose 14 ministerijų, dabar dirbama su 10, kad tai apimtų visas valdymo sritis: būtų vienas planavimo ir valdymo modelis ir išplistų į pavaldžias įstaigas ir organizacijas. Tai turi tapti prioritetu. Projektiniam valdymui ir tęstinumui užtikrinti svarbu kurti komandas ir kaupti kompetencijas, kad tai išliktų ne vienai Vyriausybei, o taptų tradicija ir tvariu pagrindu“,  – sveikindamas forumo dalyvius kalbėjo Vyriausybės kancleris.

Forume pranešimą apie projektinį valdymą Vyriausybėje skaitęs premjero patarėjas Lukas Savickas sako, kad vienas didžiausių iššūkių diegiant projektinį valdymą tiek Vyriausybėje, tiek ministerijose, yra atvirumas.

„Vieši įgyvendinamų projektų planai, už projektus atsakingi asmenys ir siekiamos projektų naudos – viskas yra vieša ir atvirai deklaruojama. Pasaulinės organizacijos (TVF, EK, Pasaulio bankas) žino mūsų vidinius projektų terminus, tas įsipareigojimas veikia abi puses, jis mus verčia dėti visas pastangas ir laikytis terminų. Kolektyvinė atsakomybė labai patogi. Ypač su neigiamais rezultatais lengva pasislėpti už institucijos. Asmeninė atsakomybė nebėra tokia patogi. Todėl čia buvo didelis pokytis – atsirado konkretūs už projektą atsakingi asmenys“, – renginyje kalbėjo L. Savickas.

Premjero patarėjo teigimu, Vyriausybė, diegdama projektinį valdymą, jau nuveikė nemažai darbų: suformuoti prioritetiniai projektai ir jų planai, įkurta Projektų valdymo grupė, kuri jau virsta kompetencijų centru, vykdoma projektų stebėsena, bandomieji projektinio valdymo diegimo projektai keliose ministerijose, parengtas Projektų valdymo diegimo standartas, vyksta mokymai.

„Norime plėstis toliau į ministerijas, kad tai būtų ne tik Vyriausybės kanceliarijos projektinio valdymo metodas, o taptų viešojo sektoriaus standartas, bendra projektinio valdymo sistema. Kai pradėsime kalbėti viena kalba, galvoti vienodai, eisime sparčiai pirmyn“, – įsitikinęs L. Savickas.

Kiek kitokį požiūrį į projektinį valdymą pateikė Rokas Samuolis, asociacijos „PMI Chapter Lietuva“ prezidentas,  teigdamas, kad kiekviena projektas yra investicija.

„Jei projektas yra investicija, tai projektų valdymas yra kaip investicijų valdymas. Du trečdaliai projektų yra sėkmingi, jeigu jiems taikomas projektinis valdymas. Projektinis valdymas viešajame sektoriuje visada buvo vienas pagrindinių dalykų dar prieš kelis tūkstančius metų, tai būtina tęsti ir plėtoti“, – forume kalbėjo R. Samuolis.

Pasak jo, pagrindiniai projektų sėkmės veiksniai yra trys: visos suinteresuotos šalys eina išvien su projektu; projektai eina išvien su organizacijos strategija; svarbu kontroliuoti apimties nuokrypius.

„PMI Chapter Lietuva“ prezidento teigimu, projektų valdymo kultūra tiesiogiai siejasi su šalių reitingais – šalies reitingas atspindi šalies projektų valdymo kultūrą.

Šiemet Lietuva pasauliniame „Doing Business“ reitinge iš 14-osios vietos pakilo į 11-ąją. Tai aukščiausia Lietuvos pasiekta vieta nuo šio reitingo skelbimo pradžios. Šis projektas buvo vienas Vyriausybės strateginių projektų, kuriuos įgyvendino Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Marius Skuodis, ekonomikos ir inovacijų viceministras, pasidalino, kaip šis sudėtingas projektas, apėmęs daugybę institucijų, buvo sėkmingai įgyvendintas pagal projektinio valdymo principus.

„Buvo labai aiškus darbų sąrašas, ką turime padaryti, kad Lietuvos vieta reitinge pakiltų. Taip pat konkrečių žmonių asmeninė atsakomybė ir nuolatinis politinis dėmesys per projektinį valdymą ir Strateginių projektų priežiūros komisiją, kurioje sprendėme klausimus nuolatiniuose aukštesnio lygio susitikimuose. Be abejo, vienas svarbiausių dalykų buvo projekto komanda. Ir štai rezultatas, kad pasiekėme 11 vietą, o kitąmet turėtume dar kilti“, – sėkme dalinosi A. Skuodis. 

Ministerija planuoja, kad kitais metais Lietuva turėtų atsidurti konkurencingiausias verslo sąlygas turinčių pasaulio valstybių dešimtuke.