BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Susitikimas su Colinu Talbotu – ekspertu iš Jungtinės Karalystės

Data

2009 10 05

Įvertinimas
0

2009 m. spalio 5 d. Vyriausybės rūmuose įvyko Ministro Pirmininko tarnybos darbuotojų susitikimas su ekspertu prof. Colinu Talbotu iš Jungtinės Karalystės (JK). Į rezultatus orientuoto valdymo, strateginio valdymo ir rezultatų stebėsenos klausimais patarinėjantis ekspertas pristatė JK vykdomosios valdžios sistemą.

Veiklos valdymo sistema JK

Nors veiklos valdymo sistema JK buvo tobulinama ilgą laiką, tačiau tik 1998 m., paskelbus pirmuosius viešųjų paslaugų susitarimus, procesas paspartėjo. Vienas iš tikslų, kurių siekta diegiant viešųjų paslaugų susitarimų sistemą – sustiprinti atskaitomybę Parlamentui ir visuomenei. Per 10 metų šių susitarimų skaičius sumažėjo nuo 400 iki 30, taip pat sumažėjo tikslų ir uždavinių, išreikštų skaičiais, skaičius (iki 150).

Išskiriami du svarbiausi naujosios sistemos aspektai: 1) bandymas numatyti Vyriausybės departamentams (Lietuvoje analogiška – ministerijos ir Vyriausybei pavaldžios įstaigos) išlaidas trejiems metams; 2) „pinigų skyrimo už gerus rezultatus“ principas, realizuojamas viešųjų paslaugų susitarimuose, kurie iš dalies turi sutartinę galią ir kurie nurodo, ką turi pasiekti atitinkamos institucijos per 3 metų finansinių išteklių naudojimo laikotarpį.

Siekiant užtikrinti naujosios sistemos funkcionavimą buvo būtina sukurti du naujus padalinius (Vykdymo ir Strategijos), kurie būtų atskaitingi Ministrui Pirmininkui.

Vykdymo padalinio veikla

Ministro Pirmininko Vykdymo padalinys buvo įkurtas 2001 m. Jo užduotis - užtikrinti geresnį viešųjų paslaugų susitarimuose nustatytų tikslų pasiekimą tam tikrose politikos srityse.

Daugiausia dėmesio skiriama konkretiems Vyriausybės prioritetams. Šio padalinio veikla yra pagrįsta įrodymais: jų darbuotojai naudoja departamentų stebėsenos duomenis, renka ir analizuoja kitą informaciją, susitinka su konkrečiais paslaugų teikėjais, piliečiais ir kt.

Vykdymo padalinys teikia metodinę pagalbą institucijoms dėl vykdymo planų ir jų ataskaitų ar vertinimo kriterijų; skaito pranešimus konferencijų ir kitų renginių metu; dalyvauja mokant departamentų vadovus ar jų tarnautojus. Pvz., vienas iš svarbiausiųjų Vykdymo padalinio pasiekimų buvo tai, jog Vyriausybės departamentuose buvo sukurtos arba patobulintos duomenų, naudojamų viešųjų paslaugų susitarimų rodiklių skaičiavimui, sistemos.

Strategijos padalinio veikla

Strategijos padalinys buvo įsteigtas 2002 m., siekiant tobulinti Vyriausybės pajėgumus spręsti ilgo laikotarpio ir horizontalius strateginius klausimus, taip pat skatinti inovacijas formuojant politiką ar įgyvendinant Vyriausybės uždavinius.

Išskiriami šie svarbiausi Strategijos padalinio uždaviniai: atlikti strategines apžvalgas ir teikti patarimus Ministrui Pirmininkui dėl politikos priemonių; teikti paramą departamentams gerinant veiklos valdymo gebėjimus, rengiant strateginius valdymo dokumentus ir formuojant politiką; nustatyti ir efektyviai skleisti informaciją apie naujus aktualiausius politikos klausimus ir iššūkius.

Lietuva siekia perimti užsienio šalių gerąją praktiką

JK sukurta valdžios išlaidų peržiūros ir viešųjų paslaugų susitarimų sistema pripažįstama kaip vienas iš gerosios praktikos pavyzdžių veiklos valdymo srityje. Lietuvai ypač svarbi ir aktuali yra JK Vyriausybės prioritetų įgyvendinimo stebėsenos ir reguliaraus jų įgyvendinimo pažangos svarstymo praktika. Vykdant Stebėsenos tobulinimo projektą yra siekiama pasinaudoti šia JK gerąja praktika.