BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Surengtas pasitarimas dėl tikslinių stipendijų dailės ir interjero restauravimo studijų programas pasirinkusiems studentams

Data

2022 12 07

Įvertinimas
0
DSCN4528.JPG

Ministrės Pirmininkės patarėjos kultūros klausimais dr. Gabrielės Žaidytės iniciatyva lapkričio 6 d. įvyko nuotolinis tarpinstitucinis pasitarimas, kuriame diskutuota apie tikslinių stipendijų dailės ir interjero restauravimo studijų programas pasirinkusiems studentams poreikį. Pasitarime dalyvavo Ministrės Pirmininkės patarėja švietimo klausimams Aistė Kairienė, kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė, Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė dr. Vaidutė Ščiglienė, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Vilniaus dailės akademijos, Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos ir Lietuvos restauratorių asociacijos atstovai.

Pasitarime buvo pažymėta, kad daug metų neskirta reikiamo dėmesio augančiam atotrūkiui tarp didėjančio restauratorių, ypač dailės ir interjero, poreikio ir mažėjančio profesionalių restauratorių skaičiaus. Įvairių Lietuvos muziejų teigimu, ypač trūksta baldų ir metalo dirbinių restauratorių. Todėl kasmet tik 4,7 procento muziejuose saugomų vertybių konservuojamos ir restauruojamos laiku. Anot Lietuvos restauratorių asociacijos, restauratorių poreikis darbo rinkoje yra kelis kartus didesnis negu šiuo metu dirbančių restauratorių, todėl privačios restauravimo įmonės galėtų būti  suinteresuotos prisidėti prie restauratorių rengimo aukštosiose mokyklose.

Pasitarime aptartos tikslinių stipendijų galimybės Vilniaus dailės akademijos studentams, norintiems savo profesinį kelią sieti su šia ilgas tradicijas puoselėjančia profesija, kuriai reikia didelės meistrystės. Aukštosios mokyklos prorektorės dr. Ievos Pleikienės teigimu, tikslinių stipendijų skyrimas į šias studijas priimtiems studentams padidintų dailės ir interjero restauravimo studijų patrauklumą, padėtų pritraukti motyvuotų kandidatų ir darbo rinką papildyti profesionaliais specialistais.

„Vertinant dabartinę situaciją ir žvelgiant į perspektyvą, restauratorių rengimas yra labai svarbus. Nuo jo priklauso, kokių turėsime galimybių puoselėti Lietuvos kultūros paveldą, liudijantį mūsų tapatumą. Dailės kūrinių, istorinių pastatų interjero, muziejinių vertybių autentiškumui išsaugoti ir profesionaliai konservuoti bei restauruoti reikia ypatingų žinių ir gero meistrystės paslapčių išmanymo. Todėl sprendimų, kurie prisidėtų prie dailės ir interjero restauravimo studijų patrauklumo didinimo, nebegalime atidėlioti“, – pabrėžė G. Žaidytė.

Ministrės Pirmininkės patarėja švietimo klausimams A. Kairienė pasiūlė įvertinti galimybę tobulinti Vyriausybės 2017 m. kovo 1 d. nutarimą Nr. 149 „Dėl Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo įgyvendinimo“, pagal kurį tikslinės skatinamosios stipendijos gali būti skiriamos valstybinių aukštųjų mokyklų studentams, studijuojantiems valstybės finansuojamose studijų vietose.

Dailės ir interjero restauravimo studijų atveju tikslinių skatinamųjų stipendijų poreikį turėtų įvertinti už kultūros paveldo politikos formavimą atsakinga Kultūros ministerija. Ji ir turėtų numatyti lėšų tikslinėms stipendijoms. A. Kairienė taip pat pažymėjo, kad tikslinga ieškoti ir kitų būdų, prisidedančių prie dailės ir interjero restauravimo studijų patrauklumo, pritaikyti kitų sričių patirtį, įsitraukti į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos iniciatyvas, kuriomis populiarinamos profesijos.

Pozityviai įvertinusi galimą valstybės institucijų, aukštųjų mokyklų ir verslo bendradarbiavimą rengiant restauratorius, G. Žaidytė pasiūlė pratęsti tarpinstitucines diskusijas ir ieškoti konstruktyviausių sprendimų, prisidedančių prie dailės ir interjero restauravimo studijų patrauklumo didinimo. Ministrės Pirmininkės patarėjos nuomone, taip pat tikslinga sugrįžti prie Valstybinės kultūros paveldo komisijos pasiūlymo nuodugniau išanalizuoti su kultūros paveldo apsauga susijusių specialistų profesinio rengimo ir tolesnio jų įdarbinimo poreikius ir galimybes, kad laiku būtų nustatyti poreikiai ir ištekliai, kurių reikia priimamų sprendimų pagrįstumui ir tvarumui užtikrinti.