BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Pristatytos neapskaitytų tabako gaminių problemos vertinimo ir šešėlio mažinimo galimybės

Data

2021 03 25

Įvertinimas
0
tabakas.jpg

Vyriausybės kanceliarijoje vykusiame pasitarime Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto mokslininkais pristatė nuo 2018 m. vykdytą tyrimą „Neapskaitytų tabako gaminių vartojimo tendencijos Lietuvoje“.

Šis tyrimas – pirmasis Lietuvoje nacionalinis neapskaityto tabako gaminių vartojimo vertinimas, nefinansuotas tabako gamintojų. Vis dėlto neapskaitytų tabako gaminių dalis rinkoje gali būti įvertinta tik apytiksliai.

Tyrimas atliktas 2019 m. rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais, taikant 2 metodus – pakelių apžiūrą apklausiant rūkančiuosius ir tuščių cigarečių pakelių tyrimą. Per pirmiau nurodytą tyrimą mokslininkai apklausė virš tūkstančio rūkančių asmenų. Per apklausą respondentų buvo prašyta parodyti paskutinį įsigytą cigarečių pakelį ar bent jau jį apibūdinti.

Kas dešimtas rūkantysis Lietuvoje rūko nelegalias cigaretes, o kas ketvirtas nemato tame nieko blogo. Nelegalius tabako gaminius nuolat perka vyresni nei 45 metų gyventojai, o daugiausiai nelegalių cigarečių surūko vyresnio amžiaus vyrai.

LSMU mokslininkai nustatė, kad per 2019 metus 10,7 proc. visų surūkytų cigarečių buvo nelegalios. Paskutinio įsigyto cigarečių pakelio apžiūros duomenimis, 9,7 proc. cigarečių pakelių buvo nelegalūs.

Nelegalius tabako gaminius nurodė nuolat pirkę 45 metų ir vyresni, žemesnį išsilavinimą turintys, gaunantys mažesnes pajamas miestų ir kaimų gyventojai. Daugiau nelegalių cigarečių surūkė taip pat vyrai, vyresnio amžiaus, mažiau išsilavinę, gaunantys mažesnes pajamas intensyviau rūkantys miestų ir kaimų gyventojai.

38,5 proc. apklaustų rūkančiųjų nelegalių tabako gaminių įsigijimą ir vartojimą vertino neigiamai, tačiau teigė suprantą, kodėl žmonės taip elgiasi.

Dominuoja baltarusiškos cigaretės

Kitu metodu – renkant tuščius cigarečių pakelius nustatyta, kad net 31,5 proc. rastų pakelių buvo neapskaityti ir skirti ne Lietuvos rinkai. Daugiausiai jų rasta Panevėžio ir Vilniaus apskrityse, mažiausiai – Tauragės, Telšių ir Klaipėdos apskrityse. Daugiau neapskaitytų pakelių rasta Lietuvos pasienio savivaldybėse. Didžioji dalis (81,8 proc.) pakelių priklausė Gardino tabako fabrike Neman gaminamiems Premier, Minsk, Fest ir NZ prekės ženklams. Iš viso ištirta arti 6 tūkst. pakelių, surinktų Lietuvoje 30-yje miestų ir 35-iuose miesteliuose.

Tuščių cigarečių pakelių tyrimo duomenis mokslininkai toliau analizuoja bendradarbiaudami su užsienio šalių ekspertais. Siekiama įvertinti turistų, apsipirkimo neapmuitintų prekių parduotuvėse, apsipirkimo kitose šalyse, kur tabako gaminiai pigesni, galimą įtaką tyrimo rezultatams. 

Nelegali tabako apyvarta

Vyriausybė pažymi, kad nelegalaus tabako apyvartos problema turi būti sprendžiama kompleksiniais veiksmais, skirtais užkardyti ir legalių, ir ypač – nelegalių tabako gaminių prekybą bei neteisėtą apyvartą. Siekiant veiksmingai įgyvendinti valstybės tabako kontrolės politikos priemones, tinkamoms reguliavimo priemonėms nustatyti parinkti reikiami periodiniai, patikimi bei aktualūs moksliniai duomenys apie legalią ir nelegalią tabako gaminių apyvartą.

Rengiant Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane numatytą Nacionalinę darbotvarkę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos klausimais bei Šešėlinės ekonomikos mažinimo priemonių plėtros planą, mokslinių tyrimų rezultatai ir siūlymai svarbūs, siekiant kuo tiksliau įvertinti neteisėtos tabako gaminių apyvartos mastą ir veiksmingai parinkti prevencijos ir kontrolės sprendimus.   

„Tabako gaminių neteisėtos apyvartos prevencija ir užkardymas išlieka vienos iš svarbiausių priemonių, mažinančių šešėlį tabako sektoriuje. Tam bus skiriamas deramas ir nuolatinis Vyriausybės dėmesys, kartu derinant ir vykdant kitas tabako gaminių paklausos mažinimo priemones, aktyviai informuojant visuomenę apie rūkymo žalą bei didinant sąmoningumą, į šias veiklas įtraukiant viešojo ir nevyriausybinio sektoriaus institucijas, įstaigas ir organizacijas“, – teigia Ministro Pirmininko patarėjas Kęstutis Lančinskas.

Atkreiptinas dėmesys, kad neteisėta tabako prekyba žalinga ne tik Lietuvai, bet ir visai Europos Sąjungai (ES). Europos kovos su sukčiavimu tarnybos duomenimis, dėl neteisėtos prekybos ES valstybės narės kasmet praranda daugiau kaip 10 mlrd. eurų pajamų.

„Nerimą kelia reikšmingai padidėjęs tabako gaminių kontrabandos iš Baltarusijos, apie kurios užkardymą nuolat praneša šalies priežiūros ir kontrolės institucijos, mastas. Tikslinga siekti, kad tabako produkcijos, pagamintos šioje kaimyninėje šalyje, neteisėtos apyvartos prevencijos ir užkardymo klausimai būtų sprendžiami kartu su kitomis ES valstybėmis narėmis“, – pabrėžia Ministro Pirmininko patarėjas K. Lančinskas.

Pasitarime Vyriausybės kanceliarijoje dalyvavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, LSMU, Policijos departamento, Muitinės departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento, Lietuvos statistikos departamento, Vidaus reikalų ministerijos, Finansų ministerijos, STRATA ir Vyriausybės kanceliarijos atstovai.

Susipažinti su leidiniu ir papildoma informacija galite LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto interneto svetainėje, skiltyje elektroniniai leidiniai.

Taip pat leidinį galite rasti čia.