BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Premjeras: valstybė turi ne tik reikalauti kokybiško teismų darbo, bet ir matyti poreikius

Data

2018 08 31

Įvertinimas
0
teismai.jpg

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis su Vyriausybės kancleriu Algirdu Stončaičiu lankėsi Vilniaus apygardos teisme, kur dalyvavo pasitarime dėl situacijos Lietuvos teismų sistemoje.

Pasitarime su Vilniaus apygardos teismo, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos apeliacinio teismo ir Nacionalinės teismų administracijos vadovais aptarti probleminiai teismų sistemos klausimai.

Didžiausias dėmesys skirtas teismų darbuotojų darbo užmokesčiui, teismų pastatų infrastruktūrai, teismų lankytojų saugumui teismuose.

Teismo posėdžių sekretorių ir teisėjų padėjėjų atlyginimai per eilę metų tapo nekonkurencingi. Darbuotojų kaita teismuose gerokai viršija vidurkį ir kelia daug problemų norint efektyviai teikti paslaugas. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto apylinkės teisme teismo posėdžių sekretorių kaita siekia 40 proc. Teismai pažymi, kad didžiųjų miestų teismuose padėtis gali tapti kritinė, kuomet dėl didelio darbuotojų trūkumo gali strigti teismo posėdžių organizavimas ir bylų nagrinėjimas teismuose.

2018 m. kovo mėnesio duomenimis, posėdžių sekretorių atlyginimas apylinkių teismuose darbo pradžioje siekia 450 eurų „į rankas“, vidutiniai posėdžių sekretorių atlyginimai skirtingų instancijų teismuose svyruoja nuo 565 iki  591 eurų „į rankas“. Tuo tarpu vidutiniai teisėjo padėjėjų atlyginimai siekia nuo 604 iki 858 eurų „į rankas“.

Ne vienerius metus nespręstai problemai dabartinė Vyriausybė numato papildomai skirti 1900 tūkst. eurų teismų posėdžių sekretorių atlyginimams padidinti, psichologų pareigybėms įsteigti, teisėjų padėjėjų atlyginimams padidinti. Numatoma, kad atlyginimai vidutiniškai didės 10 proc.

Susitikime pažymėtina, kad Lietuva yra antra po Bulgarijos pagal mažiausią teisėjų atlyginimą tarp visų ES šalių. Tuo tarpu teisėjų atsakomybė, įtampa ir rizikos yra didelės. Šiuo metu Seime pateikimo  laukia įstatymo projektas, kuris apylinkių teisėjų atlyginimus priartintų prie apygardų ir padidintų šios profesijos patrauklumą jauniems teisininkams.  

Per pasitarimą aptarti ir teismų pastatų atnaujinimo poreikiai. Pagrindiniai remontų poreikiai šalies teismuose įvertinti 5 mln. eurų suma. Teismų pastatų remonto klausimai susiję ne tik su tinkamų darbo sąlygų užtikrinimu, bet ir žmonių saugumu.

„Džiaugiamės pokyčiais, rezultatais, kurie įvyko teismų sistemoje ir sutelktu išmintingu  teisėjų ir teismų darbuotojų darbu, bet šiandien pamatyta situacija nedžiugina. Apgailėtina, kai 21 amžiuje vienas iš svarbiausių teismų – Vilniaus apygardos teismas – dirba tokiomis sąlygomis. Sunku suprasti, kodėl tiek dešimtmečių buvo žiūrima visiškai neadekvačiai į teismų aprūpinimą. Valstybės požiūris turi būti ne tik reikalauti kokybiško darbo, bet ir matyti poreikius“, - sakė Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Pasak Vyriausybės vadovo, teismų darbo efektyvumui didinti yra daug neišnaudotų galimybių. Iki šiol teismai atlieka eilę nebūdingų funkcijų. Būtina koncentruoti pajėgumus sudėtingoms byloms spręsti ir trumpinti bylų nagrinėjimo procesą, o ne užsiimti automatinėmis procedūromis išduodant leidimus. Per metus gaunamų prašymų dėl teismo leidimų skaičius sudaro apie 15 tūkst.

Per vizitą Ministras Pirmininkas taip pat domėjosi taisytinomis Vilniaus apygardos teismo darbuotojų ir lankytojų darbo sąlygomis, apžiūrėjo naujai perimtas patalpas. Svarstytas Vilniaus apygardos teismo priskyrimo aukštesnei įstaigų grupei klausimas. Valstybės tarnybos įstatyme nepakankamai įvertinta ir šio teismo, kaip institucijos kompetencija. Ypatingos svarbos bylose įstatymo leidėjas būtent Vilniaus apygardos teismo kompetenciją nustatė nacionaliniu lygiu, todėl abejojama, kodėl jis priskirtas tik antros kategorijos įstaigų grupei.  

„Vilniaus apygardos teismo pastato būklė yra labai prasta, darbo vietos neatitinka higienos normų reikalavimų.  Mūsų teismo darbuotojams keliami aukšti reikalavimai, jų darbo krūvis yra išskirtinai didelis , o darbo užmokestis neproporcingas. Dėl to teismas, siekdamas užtikrinti nepertraukiamą teisingumo vykdymą, darbo vietų stabilumą yra išsikėlęs du prioritetus – teismo darbuotojų darbo užmokestį ir pastato remontą“, – sako Vilniaus apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė.