BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


LESSED projektas – efektyvesniam pasirengimui pirmininkauti ES

Data

2011 11 22

Įvertinimas
0

Pasirengimas pirmininkauti ES Tarybai 2013-ųjų antrąjį pusmetį įgauna pagreitį. LR Vyriausybė, ministerijos ir kitos atsakingos institucijos aktyviai diskutuoja dėl politinės darbotvarkės ir nacionalinių prioritetų, planuoja pirmininkavimo komunikaciją ir logistiką, rūpinasi kitais klausimais.

Rengiantis stoti prie ES vairo, būtina išanalizuoti anksčiau pirmininkavusių šalių patirtį ir perimti gerąją praktiką, įvertinti galimas rizikas ir numatyti priemones joms įveikti. LR Užsienio reikalų ministerijos Pirmininkavimo ES Tarybai departamento vadovo Remigijaus Motuzo teigimu, ES finansuojamas projektas „Lietuvos ES reikalų sistemos efektyvumo didinimas" (LESSED) suteikia galimybę tiesiogiai perimti patirtį  bendraujant su praktinės patirties turinčiais specialistais, jau pirmininkavusių šalių atstovais.

Būtina mokytis

Vienas sėkmingiausių pirmininkavimo ES Tarybai pavyzdžių, kuriuo galime remtis ir daug išmokti, yra Švedija.

Jos pirmininkavimą 2009-ųjų antrąjį pusmetį asmeniškai stebėjęs tuometis Lietuvos ambasadorius Švedijoje R. Motuzas pažymi, kad ruošiantis pirmininkauti pirmą kartą kyla daug klausimų, į kuriuos tenka ieškoti atsakymų stebint ir analizuojant kitas šalis.

„Švedija siekė būti pavyzdžiu kitiems - užtikrinti politinį stabilumą ir net krizės sąlygomis išlikti ekonomiškai stipri, - sako R. Motuzas. - Siekdama sušvelninti ekonominės ir klimato krizės pasekmes, ji rinkosi nuoseklią ir atsargią politiką."

Anot jo, šiuo pavyzdžiu turėtų sekti ir Lietuva, kuriai teks pirmininkauti artėjant LR Seimo ir 2014-aisiais numatytiems Europos Parlamento rinkimams, prieš kuriuos Europos Komisija, Europos Parlamentas ir Taryba turės užbaigti daug pradėtų darbų.

Iš Švedijos Lietuva taip pat gali pasimokyti derinti ES ir nacionalinius interesus, plėtoti regioninę politiką. Pirmininkavimo laikotarpiu Lietuva sieks skatinti bendradarbiavimą Baltijos jūros regione ir su Rytų valstybėmis, stiprinti energetinį saugumą, sukuriant bendrą ES vidaus energijos rinką.

Nauda - akivaizdi

Įgyvendinant LESSED, šiemet surengti du tarptautiniai seminarai, kuriuose pasirengimo bei pirmininkavimo patirtimi dalijosi specialistai iš Belgijos, Vengrijos, Danijos ir Lenkijos. Šalys diskutavo, kaip organizuoti ES Tarybos darbą, valdyti ES politinius procesus, skleisti informaciją nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu, kurti šalies įvaizdį. Pasirengimą pirmininkauti Lietuva taip pat aptarė su Airija bei Graikija, su kuriomis sudaro pirmininkavimo Trejetą. Kitąmet numatyti dar trys tarptautiniai renginiai Lietuvos pirmininkavimo darbotvarkei aptarti.

Siekdami sukaupti daugiau žinių, didinti kompetenciją valstybės tarnautojai taip pat vyksta ir į stažuotes užsienyje. Jose tiesiogiai susipažįsta su pirmininkavimo ES Taryboje patirtimi, ES institucijų darbo specifika, įgyja žinių, kaip atstovauti Lietuvos interesams.

Vykdant projektą parengtos trys galimybių studijos, kuriose išanalizuoti pirmininkavimo ypatumai skirtingose srityse, ir, svarbiausia, pateikti siūlymai, kaip planuoti ir optimizuoti pirmininkavimo biudžetą, parengti bei įgyvendinti komunikacijos strategiją, pasirinkti geriausius logistikos sprendimus. Šiuo metu atliekamos dar dvi galimybių studijos.

Remiantis atliktais tyrimais, parengtas Lietuvos pasirengimo pirmininkauti ES Tarybai tarpinstitucinis 2012-2014 m. veiklos planas ir pirmininkavimo komunikacijos pagrindų projektas. Pagal tyrimų išvadas bei rekomendacijas suplanuoti pirmininkavimui reikalingi viešieji pirkimai, derinami logistikos klausimai dėl aukšto lygio renginių Lietuvoje.

Įgyvendinant projektą LESSED taip pat atlikti 9 mažos apimties poveikio vertinimo tyrimai įvairiais ES darbotvarkės klausimais. Šie tyrimai analizuoja Lietuvai aktualias ES politikos sritis, priimamų teisės aktų ir sprendimų poveikį ekonominiais, socialiniais bei aplinkos apsaugos aspektais.

„Tyrimų rezultatai naudingi ne tik rengiantis pirmininkauti ES Tarybai, bet ir formuojant Lietuvos poziciją įvairiais ES klausimais, vertinant ES pasiūlymų politinį, finansinį ir ekonominį poveikį Lietuvai, užtikrinant sklandesnį teisėkūros procesą ir efektyvesnį valstybės institucijų darbą," - sako Rimvydas Ragauskas, projekto LESSED tyrimų koordinatorius.

Šiuo metu vykdomi 3 poveikio vertinimo tyrimai, su ministerijomis derinamos dar kelių tyrimų techninės užduotys, pagal kurias bus skelbiami viešieji pirkimai. Iš viso numatyta atlikti 30 tyrimų.