BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Kėdainiuose atidaryta paroda „Myro ješiva Kėdainiuose 1940 m. Stebuklingo išsigelbėjimo istorija“

Data

2023 02 22

Įvertinimas
0
20230215 Kėdainiai Myro ješivos paroda.jpg
Nuotr. Dianos Varnaitės

2023 m. vasario 15 d. atnaujintame Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre (buv. Didžiajame Beit Midraše, arba Mažojoje žieminėje sinagogoje) atidaryta kilnojamoji paroda „Myro ješiva Kėdainiuose 1940 m. Stebuklingo išsigelbėjimo istorija“. Lėšų parodai parengti 2022 m. skyrė Vyriausybės kanceliarija.

Paroda pasakoja apie tai, kaip prieš pat Antrąjį pasaulinį karą Kėdainiai trumpam tapo vienos žymiausių judaizmo dvasinės akademijos – Myro ješivos – buveine ir prieglobsčiu. Jos tema – pasakojimas apie ješivos mokinių kasdieną, jų siekius ir svajones, apie jų bėgimo ir stebuklingo išsigelbėjimo istoriją.

Šios parodos atidarymo ceremonijoje dalyvavo Kėdainių miesto bendruomenė, įvairių valstybių ambasadoriai, žydų bendruomenės ir miesto valdžios atstovai. Susirinkusiuosius pasveikinusi Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja kultūros klausimais Gabrielė Žaidytė dėkojo organizatoriams ir visiems prisidėjusiems prie parodos kūrimo už pastangas atgaivinti, aktualizuoti ir įprasminti tiek tamsius, tiek šviesius mūsų istorijos puslapius. Ji pabrėžė istorijos pamokų svarbą, ypač šių dienų geopolitiniame kontekste.

Myras – dabartinis miestelis Baltarusijoje, prieš Antrąjį pasaulinį karą priklausęs rytinei Lenkijai. Myro ješivoje mokėsi žydai iš viso pasaulio, ne tik Lenkijos: austrai, vokiečiai, olandai, amerikiečiai.

Parodoje atskleidžiamas ilgas bei sudėtingas beveik trijų šimtų Myro ješivos studentų ir dėstytojų išsigelbėjimo kelias, kuriame svarbus vaidmuo teko ir Kėdainių miestui bei jo gyventojams. 1940 m. ši viena žymiausių judėjų seminarijų kurį laiką veikė Didžiajame Beit Midraše (arba Mažojoje žieminėje sinagogoje), o studentus ir dėstytojus priglaudė gausi bei vieninga Kėdainių žydų bendruomenė. Kėdainių miestas, o vėliau jo apylinkės tapo tarpine stotele, iš kurios Myro ješivos bendruomenė ieškojo kelių į saugesnį užsienį. Prie Myro ješivos narių išsigelbėjimo 1940 m. rugpjūčio mėn. prisidėjo Japonijos konsulas Ch. Sugihara ir Nyderlandų laikinasis konsulas J. Zwartendijkas, išdavę vizas.

Šią istoriją galima vadinti stebuklinga, nes jos veikėjams pavyko išvengti karo žiaurumų bei represijų ir atkurti savo dvasines mokslo įstaigas kitose šalyse.

Renginyje taip pat pristatyta atnaujinta nuolatinė interaktyvi ekspozicija apie Kėdainių žydų bendruomenę „Ich bin Keidaner“. Ant pastato atidengta memorialinė lenta, kurioje trimis kalbomis – lietuvių, anglų ir hebrajų – įamžintas faktas apie tai, kad Kėdainiai buvo tapę Myro ješivos prieglobsčiu.

Renginį organizavo Kėdainių rajono savivaldybė ir Kėdainių krašto muziejus.