BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Įvertinta institucijų pažanga rengiantis Astravo atominės elektrinės grėsmėms

Data

2020 07 09

Įvertinimas
0
1754981_1eff92f8340d66381832b0c04fe4739b[1].jpg

Trečiadienį Vyriausybės kanceliarijoje vyko tarpinstitucinis pasitarimas, kuriame įvertintas Lietuvos Respublikos institucijų pasirengimas grėsmėms ir rizikoms, susijusioms su būsima Astravo atominės elektrinės (AE) Baltarusijoje eksploatacija. Pasitarime pristatyta ir įvertinta pažanga, kurią atsakingos institucijos padarė po gegužę įvykusio Vyriausybės Nacionalinio saugumo komiteto posėdžio.

„Šiandien galima teigti, kad pasirengimo galimoms grėsmės lygmuo jau yra aukštas. Matoma akivaizdi institucijų pažanga tobulinant civilinės saugos sistemą Lietuvoje, rengiantis užtikrinti gyventojų savalaikį informavimą ir saugumą įvykus nelaimei“, – teigė Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Lukas Savickas.

Pabrėžta, kad rengiantis galimoms kritinėms situacijoms labai svarbu pasimokyti iš COVID-19 padėties valdymo Lietuvoje patirties. Pažymėta, kad atsižvelgiant į šias pamokas galima lengviau ir efektyviau vertinti turimus išteklius ir prognozuojamus papildomus jų poreikius.  

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos atstovai pateikė informaciją apie įgyvendintą susijusių institucijų ir savivaldybių apklausą dėl priemonių galimos nelaimės atveju poreikio. Gauti apklausos rezultatai jau leidžia įvertinti ir suskaičiuoti papildomus priemonių poreikius, kad būtų užtikrintas pakankamas valstybės rezervas.

Pasitarime teigiamai įvertinta artimiausioje nuo Astravo AE poveikio zonoje (17-oje savivaldybių) gyvenančių žmonių aprūpinimo jodo tabletėmis eiga, kurią pristatė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai.

Siekiama, kad civilinės saugos sistema Lietuvoje būtų tobulinama atsižvelgiant į užsienio valstybių patirtį. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai taip pat pabrėžė naudą, gaunamą iš tarptautinio bendradarbiavimo: Japonijos ambasados dėka Lietuva gavo vertingos informacijos apie Japonijos patirtį įvykus Fukušimos AE katastrofai.

Taip pat buvo aptartas institucijų, atsakingų už radiologinių pokyčių stebėjimą, pasirengimas, įvertinta radiacinio fono stebėjimo, gyventojų perspėjimo sistemų parengtis. Aplinkos apsaugos agentūros ir Radiacinės saugos centro atstovai patikino, kad radiacijos lygio stebėjimo sistema, nukreipta Astravo kryptimi, jau veikia ir teikia duomenis apie pokyčius ore bei grunte. Stebėjimo pajėgumus užterštumo matavimų srityje numatoma toliau stiprinti, siekiant kuo anksčiau identifikuoti įvykusią avariją branduoliniame objekte.

Susitikimo dalyviai aptarė praktinio institucijų ir savivaldybių patikrinimo poreikį. Tai leistų patikimiau įvertinti susijusios teisinės bazės veikimą, gyventojų evakavimo ir priėmimo, būtinųjų poreikių užtikrinimo procedūras Astravo AE avarijos atveju.

Pasitarime dalyvavo Vyriausybės kanceliarijos, Vidaus reikalų ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos, Energetikos ministerijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos, Finansų ministerijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Radiacinės saugos centro, Aplinkos apsaugos agentūros, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos ir Ekstremalių sveikatai situacijų centro atstovai.