BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Į posėdį susirinko atnaujintos sudėties Kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo komisija

Data

2018 10 19

Įvertinimas
2
PŽ komisija.jpg

Vyriausybės kanceliarijoje į posėdį susirinko atnaujintos sudėties Kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo komisija. Su atsakingų institucijų, nevyriausybinių organizacijų atstovais aptarta, kokių priemonių bus imamasi kovos su prekyba žmonėmis srityje.

„Nors Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės departamento 2018 m. birželio mėnesį „Prekybos žmonėmis ataskaitoje“ Lietuva minima tarp šalių, dedančių daugiausia pastangų kovos su prekyba žmonėmis srityje, tačiau turime dar nemažai nuveikti, kad nukentėjusieji nuo prekybos žmonėmis sulauktų realios pagalbos. Tam būtina ne tik sutelkti visų šioje srityje dirbančių institucijų pastangas, bet ir skirti pakankamą finansavimą bei ieškoti savivaldybėms tinkamiausio pagalbos nukentėjusiems modelio“, - sakė komisijos pirmininkas, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

Vidaus reikalų ministerijos pristatytos kovos su prekyba žmonėmis 2017–2019 m. veiksmų plano priemonių ir veiksmų įgyvendinimo 2018 m. apžvalgos duomenimis, vis daugiau institucijų jungiasi prie šios problemos sprendimo. Pagal galimybes įgyvendinamas planas ir kovojama su prekyba žmonėmis, tačiau vis dar iki galo neaiškus pagalbos nukentėjusiems suteikimo mechanizmas, nepakankamas jaunimo švietimas, diplomatinių atstovybių įsitraukimas, prevencija. Pastebėta, kad dažnėja atveju, kai prekybos žmonėmis aukomis tampa ir į mūsų šalį atvykę piliečiai iš trečiųjų šalių, bet nesulaukia tinkamos pagalbos.

Pasidalyta patirtimi, kaip teikiama pagalba prekybos žmonėmis aukoms savivaldybėse bei ką reiktų efektyvinti. Pabrėžtas nevyriausybinių organizacijų vaidmuo. Didelis dėmesys skirtas valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimui.  Nuo 2019 m. sausio 1 d. asmenims, nukentėjusiems nuo  prekybos žmonėmis, bus galima gauti antrinę teisinę pagalbą neatsižvelgiant į turtą ir pajamas visa baudžiamosios bylos apimtimi. Svarbu į šios pagalbos teikimą įtraukti kuo daugiau profesionalių advokatų.

Per susitikimą kalbėta apie prekybos žmonėmis problemą emigracijoje. Pristatyta pagalba užsienyje, įdirbis su lietuvių bendruomenėmis. Konstatuota, kad šioje vietoje trūksta proaktyvesnės veiklos  bei prevencijos. Iškelta teisėsaugos atašė pareigybės idėja tokioje valstybėje kaip Jungtinė Karalystė, kur itin didelė lietuvių diaspora.

Kitame posėdyje numatyta aptarti tokias temas, kaip užsienio piliečių atvykusiųjų iš trečiųjų šalių išnaudojimo problemos, pagalbos aukai principai, kompleksinės pagalbos prekybos žmonėmis aukoms užtikrinimas savivaldybėse.

Primintina, kad š.m. liepos 4-osios dienos Vyriausybės nutarimu, siekiant stiprinti kovos su prekyba žmonėmis koordinavimą, nustatyta, kad Kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo komisijai vadovaus Vyriausybės kancleris. Komisijos veiklą organizuoti padeda darbo grupė, sudaryta iš ministerijų, kurių atstovai įtraukti į Komisijos veiklą, deleguotų atstovų. Komisija papildyta Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės ir Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro atstovais.

2017 metų Kovos su prekyba žmonėmis ataskaitos duomenimis, Lietuva tęsė aktyvią kovą su prekyba žmonėmis, atkreiptas dėmesys į didėjančius nustatomų prekybos žmonėmis aukų ir patraukiamų baudžiamojon atsakomybėn prekeivių žmonėmis skaičius. Taip pat pastebėtas didėjantis finansavimas pagalbą nukentėjusiems bei socialinės rizikos asmenims teikiančioms nevyriausybinėms organizacijoms bei tai, kad yra kuriami savivaldybių kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo mechanizmai.

Ataskaitoje rašoma, jog Lietuva pilnai atitinka kovai su prekyba žmonėmis keliamus reikalavimus, tačiau pastebėta, kad kai kurios sritys turėtų būti labiau sustiprintos. Šių rekomendacijų įgyvendinimą Lietuvoje koordinuos Kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo komisija.