BDAR
gdpr

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Būtina stiprinti pasididžiavimą kalbėti tarmiškai

Data

2023 02 02

Įvertinimas
0
AdobeStock_21664382.jpeg

Ministrės Pirmininkės patarėjos kultūros klausimams dr. Gabrielės Žaidytės iniciatyva Vyriausybės kanceliarijoje įvykusiame pasitarime aptartas lietuvių kalbos tarmių puoselėjimas, tarminės savimonės ir nacionalinės savivertės stiprinimas. Šie tikslai yra įvardinti Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane.

Susitikime dalyvavę Kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinio kultūros paveldo centro atstovai informavo, jog 2022 m. įvyko Respublikinis etninės kultūros ir nematerialaus kultūros paveldo specialistų seminaras „Tarmių gyvybingumo išsaugojimo ir skatinimo patirtys bei inciatyvos“. Taip pat  buvo surengta konferencija „Sūduvių tapatybės ženklai XXI amžiuje: kalba, kultūra, savimonė“ skirta Sūduvos metams paminėti.

Pasitarimo dalyviai akcentavo, kad kalbinį sąmoningumą stiprina Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo programos lėšomis dalinai finansuojami projektai. Vykdant ,,Kultūros barų“ projektą ,,Kalbos spindesys ir skurdas“  buvo įvairiapusiškai aptartas kalbinis ,,kraštovaizdis“ bei visuomenės santykis su gimtąja kalba. Lietuvių kalbos institutas parengė reikšmingą tarmių puoselėjimui leidinį ,,Vakarų ir pietų aukštaičiai: tarmių ir kitų kalbų sąveika“.  Lietuvos nacionalinis kultūros centras parengė ir pateikė Kultūros ministerijai rekomendacijas/pasiūlymus dėl tarmių išsaugojimo ir puoselėjimo.

Pabrėžta projektų, susijusių su tarmių išsaugojimu, tęstinumo ir nuoseklumo svarba. Taip pat akcentuota, kad tarmių puoselėjimui ypatingas vaidmuo  tenka mokyklai ir šeimai, kurioje nuo pat mažens gali būti diegiamas jautrumas kalbinei aplinkai, jos tradicijoms. Pastebėta, jog būtina stiprinti gebėjimus kalbėti tarmiškai, skatinti tarmių sklaidą socialiniuose tinkluose, įvairiuose leidiniuose.

Pasitarimo dalyviai išsakė nuomonę, jog tarmės nėra vien etnografinės kultūros dalis, jos yra kasdienybės dalis, todėl būtina puoselėti tarmę ne tik scenoje, bet ir įprastinėje kasdienėje veikloje, skatinti iniciatyvumą bei stiprinti pasididžiavimą kalbėti tarmiškai.