BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Aptartas pasirengimas Seimo rinkimams

Data

2020 09 08

Įvertinimas
0
Rinkimu posedis .JPG

Vyriausybės kanceliarijoje įvykusiame pasitarime aptarti aktualūs pasirengimo 2020 m. spalį vyksiantiems Seimo rinkimams klausimai.

Šie parlamento rinkimai vyks esant paskelbtai valstybės lygio ekstremaliai situacijai dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės, todėl, siekiant užtikrinti saugius rinkimus, svarbu iš anksto tinkamai pasirengti. Tam būtinas Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK), savivaldybių, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir sveikatos priežiūros įstaigų, policijos ir kitų institucijų, įskaitant ir savanoriškas organizacijas, pvz., Šaulių sąjungą, glaudus tarpusavio bendradarbiavimas ir susitelkimas.

„Valstybės užduotis – garantuoti sklandų rinkimų vykdymą, todėl turime užtikrinti tinkamą apsaugą nuo galimos užsikrėtimo COVID-19 rizikos visiems dalyvaujantiems rinkimuose – tiek rinkėjams, tiek rinkimų organizatoriams. Todėl apsaugos ir kitoms priemonėms skiriamos papildomos valstybės biudžeto lėšos“, – sakė Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.  

VRK sprendimu yra patvirtinta Seimo rinkimų organizavimo, kai Lietuvos Respublikos teritorijoje ar jos dalyje laikinai apribojama asmenų judėjimo laisvė, tvarka, kurioje nustatyti reikalavimai ir procedūros, kaip turi būti organizuojamas komisijų darbas, kokios turi būti apsaugos priemonės, atstumai  ir t. t. Siekiant užtikrinti rinkimų komisijų narių apsaugą nuo galimos užsikrėtimo COVID-19 rizikos bei įgyvendinti Seimo rinkimų įstatymo reikalavimus balsavimo patalpose balsuojančius rinkėjus aprūpinti būtinosiomis apsaugos priemonėmis, iš valstybės biudžeto papildomai jau skirta 1,6 mln. eurų, planuojama skirti dar beveik 4 mln. VRK ir SAM yra suderinusios rekomendacijas dėl rinkimų organizavimo: kokių saugumo reikalavimų turi laikytis kandidatai, kai lanko gyventojus namuose, rinkimų komisijų nariai ir stebėtojai, rinkėjai, kaip organizuoti balsavimą rinkėjų ligoninėse, globos įstaigose  ir kt. Artimiausi metu bus organizuojami mokymai rinkimų komisijų nariams, stebėtojams. Balsavimas iš anksto planuojamas ne 2, bet 4 dienas (paskutinį pirmadienį – ketvirtadienį iki rinkimų dienos), balsavimas rinkimų dieną rinkimų apylinkėse, į kurių rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų skaičius viršija 3000, numatomas tose apylinkėse papildomai parengtose ir pritaikytose patalpose.

Pažymėta, kad organizuojant rinkimus tokiomis sudėtingomis sąlygomis, yra labai svarbi ne tik policijos pareigūnų, bet ir savanorių pagalba. Pagalba paskirstant rinkėjų, atvykstančių balsuoti, srautus ar panašiai,  būtų labai svarus įvairiausių savanoriškų organizacijų bei savanorių indėlis užtikrinant tai, kad rinkimai įvyktų saugiai ir sklandžiai.                 

Rinkimus reguliuojančių įstatymų pakeitimų nuostatos, įsigaliojusios 2019 m. viduryje, numato imperatyvią pareigą savivaldybėms užtikrinti teisę balsuoti ir nesunkiai patekti į balsavimo patalpas bei gauti tinkamą pagalbą visiems rinkėjams ir visose apylinkėse. Galimybė realizuoti šią politinę teisę lygiai su kitais asmenimis turi būti užtikrinta tiek neįgaliesiems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, tiek jaunoms šeimoms, atvykstančioms balsuoti su mažamečiais vaikais vežimėliuose. Todėl balsavimo procedūros ir patalpos turi būti prieinamos visiems, nepaisant negalios ar kitų judėjimo suvaržymų. Sprendžiant šį klausimą, aktyviai bendradarbiauja VRK, Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), negalios organizacijos, Vyriausybės kanceliarija. Pasidžiaugta, kad bendromis pastangomis per pastaruosius metus pasiekta didelė pažanga, daugelis savivaldybių itin didelį dėmesį skiria balsavimo patalpų pritaikymui ar tinkamų patalpų suradimui, glaudžiai bendradarbiauja su neįgaliuosius atstovaujančiomis organizacijomis tam, kad realiai įvertintų galimybes balsavimo infrastruktūra pasinaudoti visiems rinkėjams, nepriklausomai nuo turimų judėjimo suvaržymų Per 2019 m. vykusius rinkimus buvo pritaikyta beveik 70 proc. visų balsavimo apylinkių, kai 2016 m. tokių apylinkių tebuvo perpus mažiau. Daugelis savivaldybių deda visas pastangas, kad per šįmet vyksiančius nepritaikytų balsavimo patalpų neliktų arba neįgalieji būtų laiku ir tinkamai informuoti ir pavėžėti į jų poreikiams pritaikytas apylinkių patalpas.      

Atkreiptas dėmesys , kad neįgaliesiems turi būti pritaikyta ne tik balsavimo infrastruktūra, bet ir informacinė aplinka: informacija apie rinkimus turi būti pasiekiama ir silpnaregiams, kurtiesiems, sutrikusio intelekto žmonėms jiems suprantama ir priimtina forma. Neįgaliuosius atstovaujančios organizacijos yra parengę rekomendacijas su patarimais rinkimų komisijoms, savivaldybėms  kaip organizuoti žmonių, turinčių įvairias negalias, teisę balsuoti. Kai kurios formos, išbandytos jau per praėjusius rinkimus, tikimasi, bus pritaikytos ir netrukus vyksiančiuose rinkimuose. 

VRK, LSA kartu su neįgaliesiems atstovaujančiomis organizacijomis paprašyta atkreipti dėmesį į tas savivaldybes , kuriose kyla rizika, jog balsavimo patalpų pritaikymas visiems nebus užtikrintas,  ir jas paraginti  dėti daugiau  pastangų ir užtikrinti lygias galimybes visiems Lietuvos piliečiams, nepriklausomai nuo turimos negalios, dalyvauti 2020 metais vyksiančiuose rinkimuose.

Pasitarime dalyvavo Vyriausybės kanceliarijos, ministerijų, VRK, LSA, LNOF, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Neįgaliųjų reikalų departamento, Policijos departamento atstovai.