Lietuvos Vyriausybės posėdžiai: atvirumu ir viešinimu pirmaujame Europoje

Data

2018 07 03

Įvertinimas
0
LRV posėdžių salė.jpg

Lietuvos Vyriausybės kanceliarija gali džiaugtis dar vienu įvertinimu. Lyginant su kitomis Europos valstybėmis, mūsų šalyje vykstantys ministrų kabineto posėdžiai yra vieni atviriausių, o priimti sprendimai – tarp labiausiai viešinamų. Tokia išvada daroma birželio mėnesį Latvijos Vyriausybės kanceliarijos parengtoje apžvalgoje, kurioje įvertintos 27 Senojo žemyno valstybės.

„Organizuojant Vyriausybės posėdžius mums ypač svarbu, kaip ir kokiomis priemonėmis galime užtikrinti didžiausią matomumą Lietuvos žmonėms. Jeigu tai padaryti leidžia techninės galimybės, yra sukurtos komunikacijos erdvės, mes visa tai būtinai išnaudosime. Valstybės institucijų atvirumo siekis turi būti įgyvendintas realiais sprendimais. Džiugu, kad esame taip aukštai įvertinti Europoje“, - teigia Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

Vyriausybės kanceliarijoje vykstančius ministrų kabineto posėdžius galima stebėti įvairiais būdais. Vienas iš jų – atvykti į patį posėdį. Jo metu dalyviai ne tik mato, kaip aptariama jiems aktuali tema, bet ir išsako savo nuomonę ar užduoda klausimą Vyriausybės atstovams. Tarp kitų Europos valstybių tokią galimybę numato ir Latvija, o su tam tikromis išlygomis – Suomija bei Kipras.

Kita galimybė stebėti posėdį yra suteikiama internetu. Ne vienerius metus Vyriausybės posėdžiai transliuojami tiesiogiai socialiniame tinkle YouTube esančioje Vyriausybės paskyroje.  Viena didesnių naujovių – praėjusiais metais Vyriausybės posėdžiai pradėti rodyti didžiausiame socialiniame tinklapyje Facebook. Ši priemonė patogi interneto naudotojams keliais požiūriais: jie iš anksto informuojami apie būsimas transliacijas, komentarais gali dalytis savo nuomone, o nespėję pamatyti tiesioginę transliaciją ją galės peržiūrėti išsaugotame vaizdo įraše.

Remiantis minėta apžvalga, tiesiogines Vyriausybių posėdžių transliacijas užtikrina Lietuva, Latvija ir Kroatija, o tam tikrais atvejais – ir Suomija.

Dar vieni kriterijai, pagal kuriuos Latvijos Vyriausybės kanceliarijos atstovai vertino Europos Vyriausybių posėdžiuose priimtų sprendimų viešinimą, buvo tai, ar yra rengiamos spaudos konferencijos, ir ar jos transliuojamos visuomenei. Lietuvoje spaudos konferencijos po Vyriausybės posėdžio vyksta dažniausiai tuomet, kai žiniasklaida išreiškia susidomėjimą priimtais sprendimais. Įprastai į žurnalistų klausimus atsakinėja Ministras Pirmininkas. Šias spaudos konferencijas galima žiūrėti internetu – per Vyriausybės Facebook paskyrą.

Pagal minėtą apžvalgą visus atvirumo ir viešinimo kriterijus be išimčių atitiko tik Lietuva ir Latvija.

Susipažinti su apžvalga galima >>>čia<<<.