Aptarti pratybų „Coherent Resilience 2019“ rezultatai

Data

2019 05 17

Įvertinimas
0
nato .jpg

Gegužės 16 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijoje vyko baigiamoji stalo pratybų „Coherent Resilience 2019“ konferencija, kur svečiai apibendrino savo pastabas ir pateikė rekomendacijas. Stalo pratybas, bendradarbiaudamas su Europos Komisijos Jungtiniu tyrimų centru, NATO energetinio saugumo kompetencijos centras (NATO ESKC) organizavo gegužės 14-16 dienomis. Gamtinių dujų tiekimo saugumo iššūkius gvildenusiose stalo pratybose dalyvavo apie 100 dalyvių iš daugiau nei 15 skirtingų šalių.

Susirinkusius pratybų dalyvius sveikino krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis, Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centro generalinio direktoriaus pavaduotoja Maive Rute bei NATO ESKC direktoriaus pavaduotojas pulkininkas leitenantas Paskalis Fernandezas.

Kanclerio pirmasis pavaduotojas D. Matulionis padėkojo pratybų dalyviams už jų ekspertinį indėlį ir pabrėžė, kad pratybos ir jų sėkmė dar sykį parodė puikų ir reikalingą NATO ir ES bendradarbiavimo pavyzdį. Pasak vicekanclerio, šalia pratybose diskutuotų aktualių gamtinių dujų sektoriaus iššūkių, Lietuvai didelį susirūpinimą kelia vos už 40 km nuo Vilniaus statoma Astravo atominė elektrinė Baltarusijoje, kuri neatitinka tarptautinių saugumo standartų.

„Visų pirma, tai yra mūsų žmonių saugumo klausimas, todėl privalome kelti ir kelsime šį klausimą tiek kalbant su Baltarusijos atstovais, tiek su sąjungininkais ES ir NATO“, - teigė D. Matulionis.

Pagrindinis pratybų tikslas buvo apskritai ištirti dujų tiekimo atsparumą ir pateikti pasiūlymus, kaip sukurti atsparią ir saugią Baltijos jūros regiono energetikos infrastruktūrą. Projektu taip pat siekiama stiprinti ES šalių bendradarbiavimą įvairiais lygmenimis (valdžios institucijos, sistemos operatoriai), kad ateityje būtų išvengta dujų tiekimo sutrikimų.

Pirmąją stalo pratybų dieną apie gamtinių dujų tinklus, ES reglamentavimą, viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kibernetinį saugumą kalbėjo ekspertai iš EK, Austrijos, Ukrainos ir JAV, taip pat Baltijos valstybių nacionalinių perdavimo sistemų operatorių atstovai. Kitas dvi dienas buvo aptarti krizių scenarijai, galimi sprendimai ir poveikio šalinimo priemonės. Diskusijose dalyvavo su dujų infrastruktūra ir saugumu susiję sprendimų priėmėjai ir ekspertai.